Testi i kl XI ndërtimtari

Shko poshtë

Testi i kl XI ndërtimtari

Mesazh  nasermorina prej Sun Mar 28, 2010 9:16 pm

SH. M. T. “ MEHMET ISAI “ Lënda : Mekanika Teknike
GJILAN

drejtimi. ………………………. KL………. Nr i ditarit …….. GR. A

TEST NGA LËNDA
Mekanikë Teknike
1. Çka është grafo-statika ?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Kufi i elasticiteti quajmë atëher kur ?
a/ Kufiri përtej të cilit nuk guxojn të kalojn deformimet.
b/ Kufiri i cili i kalon deformimet
c/ Kufiri i cilit kalon deformimet
3. Shkruani dhe vizatoni për nderjët në të lakuar ?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


4. Shkruani dhe vizatoni për nderjët në të përdredhur ?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Për të formuar kapriaten na nevojitet ?
a./ Kapriata rhemelore
b./ Kapriata e thjeshtë
c./ Kapriata me shufra


6. Tregoni kur:
S<2n-3 ________________________________________________
S>2n-3 ________________________________________________
S=2n-3 ________________________________________________

7. Cilat janë kushtet themelore për ta zgjidhur një kapriatë?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

8. Cilat janë metodat grafike për caktimin e forcave në shufrat e kapriatës ?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
9. Çfar madhësie është forca dhe cila është njësia themelore e saj ?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Çdo pytje i ka nga 5 poena , po në rast të përgjigjëjës së pa sakët , nxënësi i merr 5 poena minus , përverq në detyrë.
prof. i lëndës Naser R. MORINA


SH. M. T. “ MEHMET ISAI “ Lënda : Mekanika Teknike
GJILAN

drejtimi. ………………………. KL………. Nr i ditarit …….. GR. B

TEST NGA LËNDA
Mekanikë Teknike
1. Çka quajmë shumëkëndësh ( poligon ) forcash ?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Deformimet plastike janë ?
a/ Pas nderprerjës së veprimit të forcave të jashtëme, pjesërisht do ti mbajnë deformimet
b/ Pas nderprerjës së veprimit të forcave të jashtëme, do ti mbajnë deformimet
c/ Pas nderprerjës së veprimit të forcave të jashtëme, i mbajnë deformimet
3. Shkruani dhe vizatoni për nderjën në të shkëputur ?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


4. Shkruani dhe vizatoni për nderjën në të hepur?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


5. Ku gjejnë zbatim kapriatat më së shumti ?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Cilat janë kushtet themelore për ta zgjidhur një kapriatë :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

7. Sa metoda egzistojnë për caktimin e forcave në shufrat e kapriatës ?
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Cilat janë metodat anilitike për caktimin e forcave në shufrat e kapriatës?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9. Forcën e karakterizojnë _____ madhësi edhe ato janë:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Çdo pytje i ka nga 5 poena , po në rast të përgjigjëjës së pa sakët , nxënësi i merr 5 poena minus , përverq në detyrë.
prof. i lëndës Naser R. MORINA
[center][i]

nasermorina

Numri i postimeve : 5
Join date : 28/01/2010
Age : 55
Location : Gjilan, Republikae Kosovës

Shiko profilin e anëtarit http://WWW.ENG.projekt.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi